Vajinal Kurulukla Nasıl Mücadele Edilir?

Vajinal Kurulukla Nasıl Mücadele Edilir?
Şişman Pendik escort kadın bedeni sürekli değişiyor: adet kanaması, hamilelik, menopoz, sadece tutumlarımıza değil, bazı fiziksel yönlere de yansıyabilen bir hormon kovanı. Bu, cinsel yaşamı doğrudan etkileyen rahatsız edici bir sorun olan vajinal kuruluğu içerir. Bu yazımızda vajinal kurulukla nasıl mücadele edeceğinizi ve rutininize huzur içinde geri dönmenizi sağlayacak ipuçlarını veriyoruz.

Vajina duvarları ince bir sıvı tabakası ile yağlanır. Östrojen, ince sıvı tabakasını koruyarak vajinayı sağlıklı tutan şeydir. Östrojen seviyeleri düşerse, nem azalacak ve vajinal kuruluk yaratacaktır.

Çok uzun süredir vajinal kuruluğunuz varsa, diğer çözümlerin yanı sıra hormon replasman tedavisini değerlendirmek, östrojen kremleri uygulamak gibi daha uygun tedaviler için jinekoloğunuzu ziyaret edin.

Vajinal kuruluğa karşı savaşmak ve seksten zevk almak için iyi bir teknik, su bazlı kayganlaştırıcılar kullanmaktır. Bunlar ağrısız cinsel ilişkiye girmenizi sağlar. Yağ bazlı ve aromalı olanlardan kaçının, eğlenceli olsalar da bölgede tahrişe neden olabilirler.

Normal sabunlar samimi hijyen için çok agresif olabileceğinden, vajinal bölgeniz için özel bir sabun kullanmak, bu hassas bölgedeki pH'ı korumanıza yardımcı olabilir.

Ancak bu sabunlara çok dikkat etmeli ve çok fazla kullanmamalısınız. Vajina kendi kendini temizlemesini ve aradığınız aksine etkisi var olabilir bu yüzden sürekli kimyasallar kullanarak, kendi pH seviyesine sahiptir. Özel sabunları çok uzun süre kullanmayın, yoksa pH seviyelerini bozabilir ve vajinanızı daha da kuru hale getirebilirsiniz.

Su alımını artırın ve nemli kalın. Bu vajinal yağlamayı teşvik etmeye yardımcı olur ve kuruluğa karşı koyar.

Soya fasulyesi, vücuttaki hafif bir östrojen formunun etkisini taklit eden izoflavon adı verilen bir maddeye sahiptir, bu nedenle, Japon restoranlarında satılan soya sütü, soya peyniri veya edamame gibi yiyecekler yoluyla alımınızı artırmanız önerilir.

E vitamini ayrıca vajinal kuruluğun tedavisine yardımcı olur. Kepekli tahıllar, fındık, elma, kayısı ve yeşil sebzeler gibi E vitamini içeren birçok farklı gıda vardır.

Bu bölgedeki kuruluğa ek olarak ağız, burun veya göz gibi diğer mukoza zarlarının da aynı semptomlara sahip olduğunu fark ettiyseniz, tam bir muayene için doktorunuza gidin.